Adres: Soğanlık Yeni Mah. Mimar Sinan Cad. No 10/3 34880 Kartal - İSTANBUL +90 216 671 09 60

Haberler

YANGIN HALİNDE BİNALARDAN GÜVENLİ ÇIKIŞ NASIL OLMALI?

 

Bu soru ne yazık ki sadece facialar yaşandığında akla gelmekte . Oysa en başından alınabilecek birkaç küçük önlemle, yangını engellemek mümkün olmasa da, yangına maruz kalan bölgeden insanların tahliyesini kolayca sağlamak mümkün olacaktır.

En son ADANA’dan gelen facia haberi ile hepimizin içini yakan acı gerçek bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Yurt binalarında çocuklarımızın korunması ve gerektiğinde de güvenli çıkışını sağlamak üzere uygun tertibatın bulunmadığı gerçeği ile hepimiz tekrar yüzleşmek durumunda kaldık.

Bazı yurt yetkililerinin,  çocukların yurt binalarında izinsiz çıkışını önlemek amacıyla, yangın kaçış kapılarını, kaçışın gerçekleşmemesi amacıyla kilitli bulundurmaları, ne yazık ki bu olayda olduğu gibi hem yanlış bir uygulama hem de önüne geçilmez vahim sonuçlar doğurabiliyor.

Olması gereken elbette, yangın çıkış kapılarının amacına uygun özelliklerde tasarlanmış ve amacına uygun şekilde kullanılıyor olmalarıdır  (Bkz. Karar Sayısı : 2007/12937 ‘Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’ “Kaçış yolu kapıları Madde 47).Ne var ki yukarıda bahsettiğimiz gibi, yangın harici zamanlarda  çocuklar tarafından izinsiz kullanımı açısından da ayrıca bir alarm sistemi oluşturmak gerekli olacaktır. İzinsiz olarak kapıların kullanımı halinde kapıdaki alarm sistemi devreye girerek, istenmeyen çıkışın bilgisini yetkililere haber verecektir.

Ayrıca çocukların izinsiz çıkışlarını önlemek amacıyla “Manyetik kilit” uygulaması ile de güvenli çıkış sağlanabilir. Bu uygulamada yapılması gereken, yangın kapısı üzerine manyetik kilit monte edilmesi yöntemidir. Yangın kapısına monte edilen Manyetik kilit aynı zamanda yangın alarm sistemine entegre edilir.. Böylece Yangın alarm sistemi alarm verdiğinde manyetik kilidin beslemesi kesilerek kapıların serbest kalması sağlanır. Manyetik kilitler Fail safe yani enerji varken kilitli prensibi ile çalışır. Buna göre acil durum söz konusu olduğunda (yangın, deprem, sabotaj v.b) enerji kesilerek kapının serbest kalması sağlanır. Bu kapıların yanına çift kontaklı resetlenebilir acil çıkış butonu takılarak, manuel olarak da çıkış sağlanabilir. Çıkış butonuna basıldığında kilit serbest hale gelir ve kapı kendiliğinden açılır. İkinci kontağa bağlı alarm sistemi de çalmaya başlar. Bu durumda izinsiz çıkış bilgisi ilgili birimlere ulaşmış olur. Sireni susturmak için ise acil çıkış butonu reset anahtarı ile normal duruma getirilir.

Her iki durumda da yangından güvenli kaçış mümkün olduğu gibi,  izinsiz çıkışın istenmediği durumlarında önüne geçmek ve insan sağlığı ve güvenliği sağlamak en yüksek oranda mümkün olacaktır .

e-1em1200    e-1-1cp32